Warto pokazać IP w raportach niefinansowych
Uwzględnienie praw własności intelektualnej w raportach niefinansowych pozwala interesariuszom lepiej ocenić, jakie zasoby niematerialne posiada oceniana spółka i jakie ma perspektywy rozwoju.
Zgodnie z wypracowanymi standardami ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) przedsiębiorcy na całym świecie powinni rozwijać się w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony. Konieczność tworzenia strategii organizacji w zakresie ESG oraz publikowania raportów niefinansowych, ujawniających przez przedsiębiorstwa informacje na temat działalności (w zakresie niedotyczącym bezpośrednio kwestii finansowych, ale mającym istotne znaczenie dla interesariuszy, takich jak inwestorzy, klienci, pracownicy czy społeczności lokalne) staje się faktem. W holistycznym podejściu do zagadnień ESG istotne jest uwzględnienie aspektu własności intelektualnej.
ESG a rozwój własności intelektualnej
Wszystkie organizacje powinny mieć świadomość, że ich dalszy rozwój, a także rozwój w zakresie własności intelektualnej (IP) powinien odbywać się z uwzględnieniem i poszanowaniem standardów ESG. Należy doprowadzić do takiego stanu, w którym własność intelektualna będzie zarządzana w sposób zgodny, spójny z celami środowiskowymi, społecznymi i związanymi z ładem korporacyjnym. Konieczne jest zapewnienie, by własność intelektualna wspierała realizację tych celów. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której te aspekty będą ze sobą w kontrze.
Warto w związku z tym wdrożyć (a następnie przedstawić w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta