Niedobór specjalistów hamuje rozwój
Aż trzy czwarte firm produkcyjnych ma dzisiaj problemy ze zdobyciem kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Przy ich niedoborze trudniej o cyfryzację przedsiębiorstw i przejście na przemysł 4.0.
Dostępność osób z odpowiednimi kwalifikacjami, utrzymanie talentów, a także wysoka rotacja pracowników (w tym także tych mniej kluczowych) to dzisiaj główne wyzwania kadrowe pracodawców z sektora produkcji, które przestawiają się na cyfrowy przemysł 4.0 – wynika z badania Antal i Sodexo Polska (działają na rynku usług HR), które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Ich badanie obejmujące prawie 300 menedżerów z różnych branż dowodzi, że pomimo uderzającego w wiele firm osłabienia koniunktury w przemyśle coraz silniej odczuwa on niedobór wykwalifikowanych pracowników. Ich ograniczona dostępność jest problemem dla trzech na czterech ankietowanych pracodawców, a połowa mówi też o trudnościach z zatrzymaniem potrzebnych ludzi.
Zwalniają, ale też szukają
– Przemysł 4.0., czyli zmiany technologiczne, takie jak automatyzacja i wprowadzanie nowych technologii do produkcji, znacząco przekształcają rynek pracy. Coraz więcej firm potrzebuje pracowników do obsługi i utrzymania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta