Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy gmina może dowolnie wydatkować środki na drogi zniszczone przez powódź?

08 października 2024 | Administracja i samorząd | Marcin Nagórek

Gmina poszkodowana przez powódź nie ma całkowitej swobody w wydatkowaniu środków uzyskanych od innych jednostek samorządu terytorialnego na odbudowę lub remont dróg. Może je przeznaczyć na drogi publiczne, czyli gminne, a nie na drogi stanowiące własność podmiotów prywatnych. ∑ Nasze miasto, dotknięte powodzią, uzyskało pomoc finansową od innych gmin. Sąto środki m.in. na odbudowę i naprawę dróg. Czy możemy wykorzystać część tych środków na naprawę dróg niepublicznych np. spółdzielczych lub prywatnych, które są drogami dojazdowymi do posesji?

Dla przedstawionego zagadnienia istotne znaczenie mają przepisy dwóch ustaw: o finansach publicznych oraz o samorządzie gminnym. Z art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220 ustawy o finansach publicznych wynika, że wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Nadto, z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa.

W ustawie o samorządzie gminnym należy zwrócić uwagę na przepisy art. 7 ust. 1 oraz art. 10 ust. 2. Zgodnie z art. 10 ust. 2 tej ustawy, gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Natomiast podany art. 7 ust. 1 określa zakres tzw. zadań własnych gminy.

Z podanego przepisu wynika, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12996

Wydanie: 12996

Spis treści
Zamów abonament