Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
radca prawny, HRLS Zwolińska & Zwoliński
aplikant adwokacki, HRLS Zwolińska & Zwoliński
Omawiając zasady wypowiadania umów o pracę zawartych na okres próbny należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na art. 30 § 2 kodeksu pracy. Zgodnie z nim umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
W przypadku wypowiedzenia umowy na okres próbny, analogicznie jak w przypadku umów zawartych na czas określony lub nieokreślony, oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy powinno nastąpić na piśmie. Ponadto w oświadczeniu pracodawcy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Należy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na art. 30 § 4 k.p., zgodnie z którym w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Ustawodawca nie przewidział zatem wymogu wskazywania przez pracodawcę przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny. Jeśli jednak pracodawca rozwiązuje taką umowę bez wypowiedzenia, ma obowiązek wskazać przyczynę, dla której rozwiązuje umowę w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta