Polskie skarby w obcych bibliotekach
Ministerstwo Kultury bada pochodzenie kilkunastu rękopisów, które zostały odnalezione w bibliotekach w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Rękopisy pochodzą z ograbionej przez Niemców w czasie wojny Biblioteki Ordynacji Zamojskich (BOZ), która dzisiaj stanowi jeden z najważniejszych elementów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Naukowcy na tropie strat
Przypomnijmy, że Biblioteka Ordynacji Zamojskiej w Warszawie poniosła poważne straty podczas II wojny światowej. Już we wrześniu 1939 r. magazyn rękopisów został zniszczony po uderzeniu bomby, następnie w bibliotece wybuchł pożar. Naukowcy szacują, że zniszczeniu uległo wtedy około tysiąca rękopisów, czyli połowa zbioru. W czasie okupacji Niemcy dokonywali też rabunków najcenniejszych manuskryptów. Po powstaniu warszawskim przewieźli cenniejsze zbiory do Görbitsch, gdzie znajdowało się mieszkanie Hansa Franka. Armia Czerwona po odnalezieniu ich, wywiozła je do Moskwy. Wróciły do Polski w 1947 i 1958 r.
Obecnego odkrycia dokonali naukowcy, którzy realizują projekt manuscripta.pl. Został on uruchomiony w 2016 r. w Instytucie Historii Nauki PAN przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta