Miasta w dobie zmiany klimatu
W trosce o mieszkańców należy opracować strategie zapobiegania negatywnym skutkom zmian. Pieniądze na miejskie plany adaptacji do zmiany klimatu są w programach zarówno unijnych, jak i krajowych.
Panel poświęcony tej tematyce odbył się podczas konferencji PRECOP w Katowicach. Udział w nim wzięli samorządowcy, architekci i przedstawiciele biznesu. Rozmawiano o tym, jak walczyć ze zmianami klimatu, na czym polega zrównoważona urbanistyka, jak finansować walkę ze zmianami klimatu.
„Ostatnie dekady przyniosły dynamiczny wzrost urbanizacji na całym świecie. Prognozy wskazują, że ten proces będzie jeszcze przyspieszał. Przewiduje się, że do 2050 r. nawet 80 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach, co niesie ze sobą liczne wyzwania dla społeczeństw, gospodarek, ale też środowiska. Dodatkowo, miasta są szczególnie narażone na skutki zmiany klimatu. Ze względu na swoje gospodarcze i polityczne znaczenie, to właśnie w miastach będzie realizowana ogromna część planu UE, który zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. To szansa dla miast, by unowocześnić dotychczasowe, tradycyjne procesy i wdrożyć rozwiązania oraz usługi, które wspierają zrównoważony wzrost, w tym sprawiedliwą transformację” – napisał Artur Osuchowski we wstępie do raportu „Orlen dla miast”, który zaprezentowano podczas wydarzenia.
Bezczynność rodzi ryzyka i koszty
Koncern przeanalizował wyzwania stojące przed miastami, wskazując główne kierunki ich transformacji. Podkreślił, że samorządy nie mogą liczyć same na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta