Postępowanie sanacyjne niekorzystnie wpływa na sprawy pracownicze
Czasami skuteczna restrukturyzacja przedsiębiorstwa wymaga zdecydowanych kroków i niekiedy dotyka niestety pracowników. Powoduje np., że możliwe staje się wręczenie wypowiedzenia różnym kategoriom pracowników dotychczas chronionym.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to proces, który w powszechnym odbiorze kojarzy się chyba w pierwszej kolejności z tym, że oznacza trudny czas dla pracowników. Zarówno z uwagi na konieczność dość nagłej zmiany sposobu funkcjonowania firmy, jak i dlatego, że restrukturyzacja często wiąże się z pogorszeniem warunków pracy oraz zwolnieniami.
Z tego względu warto pamiętać, że z perspektywy prawnej nie każda restrukturyzacja bezpośrednio wpływa na sprawy pracownicze. Spośród rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych taki wpływ ma postępowanie sanacyjne. O tej formie restrukturyzacji w przestrzeni medialnej ostatnio się zrobiło dość głośno, choćby z uwagi na to, że taką formę przybrały procesy zachodzące w PKP Cargo.
Dlatego warto jest zrozumieć, jak postępowanie sanacyjne wpływa na sprawy pracownicze.
Radykalna terapia
Postępowanie sanacyjne, zgodnie ze swoją nazwą, zmierza do uzdrowienia przedsiębiorstwa i uniknięcia jego śmierci (upadłości). Jednocześnie jednak jest to kuracja dość radykalna. Można powiedzieć, że jest to najgłębsza restrukturyzacja. Dlatego tylko w przypadku tego postępowania uznano, że można uchylić niektóre ochronne przepisy prawa pracy.
Jest tak, gdyż otwarciu postępowania sanacyjnego ustawodawca przypisał takie same skutki prawne jak ogłoszeniu upadłości. Ogłoszenie upadłości natomiast w świetle wielu przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta