Polska zaściankiem innowacji. AI szansą
Przestajemy być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Polska zajmuje piąte miejsce od końca w Europejskim Rankingu Innowacyjności. Eksperci szansę na odwrócenie tego niekorzystnego trendu widzą we włączeniu się w dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i potraktowanie tej technologii jako dźwigni rozwojowej. Na naszą korzyść działa fakt, że dysponujemy wysoko wykwalifikowanymi specjalistami (Polska ma jeden z największych tzw. talent pooli w Europie, liczący 295 tys. osób). Ale teraz potrzebne są inwestycje w ekosystem AI. Problem w tym, że firmy nad Wisłą inwestują w taką technologię mniej niż rywale z zagranicy – wynika z najnowszych badań firmy Ayming, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Ile polskie firmy wydają na AI?
Wysokie umiejętności polskich programistów potwierdzają topowe miejsca zajmowane w różnego rodzaju międzynarodowych rankingach: trzecie miejsce w HackerRank, czwarte w TopCoder, niedawne wicemistrzostwo polskiej ekipy na olimpiadzie AI. To może napawać optymizmem, bo potencjał ludzki jest ogromny. Podobnie jak ogromne jest ryzyko utraty tej wiodącej pozycji. A to już powinno poważnie niepokoić. Dane Uniwersytetu Stanforda wskazują, że mamy problem z kształceniem ekspertów od IT. Wynika z nich, iż w ciągu dekady (w latach 2012–2022) liczba licencjatów i inżynierów w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta