Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Taki wniosek wynika z opinii organizacji związkowych do projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Rząd musi zmienić zasady ustalania najniższej krajowej, bo wymusza to na nim unijna dyrektywa 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
W projektowanych przepisach zaproponowano m.in. wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” 4 października 2024 r., krytycznie do takiego rozwiązania podchodzą pracodawcy. Jak bowiem twierdzą, celem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest zapewnienie minimalnej ochrony pracownikom, a nie modyfikacja zasad wynagradzania. Związki są mu jednak przychylne. Powód?
„Takie działania stanowią próbę obejścia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta