Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sanacja. Pochopna redukcja etatów może zaszkodzić

08 października 2024 | Dodatki Jednodniowe | Konrad Radwan

W postępowaniu sanacyjnym zarządca ma duże uprawnienia w obszarze przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Powinien z nich jednak korzystać ostrożnie, aby nie pogłębiać problemów z zadłużeniem.

prawnik, Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR

Rosnące koszty pracy to spore – a niekiedy wręcz największe – wyzwanie, przed którym stają pracodawcy. Gdy do tego dołożymy zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy, pokusa przeprowadzenia redukcji zatrudnienia jest bardzo duża. Zwłaszcza gdy przedsiębiorca popadł w poważne zadłużenie i zdecydował się na zainicjowanie postępowania sanacyjnego. Postępowanie sanacyjne jest tym rodzajem restrukturyzacji, który daje najszersze możliwości rozwiązania problemów firmy. Daje szerokie możliwości wdrożenia tzw. działań sanacyjnych. Jak skutecznie wdrożyć zmiany w strukturze zatrudnienia firmy, nie narażając się przy tym na pogłębienie istniejących problemów? O czym nie wolno zapomnieć?

Wpływ sanacji na zatrudnionych

Zgodnie z art. 300 prawa restrukturyzacyjnego otwarcie postępowania sanacyjnego wpływa na stosunki pracy. W zakresie praw oraz obowiązków pracowników i pracodawcy wywołuje takie same skutki, jak ogłoszenie upadłości, przy czym uprawnienia syndyka wykonuje zarządca. O jakie uprawnienia tu chodzi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do przepisów prawa upadłościowego.

Syndyk masy upadłości pełni kluczową rolę dla pracowników dłużnika. Przejmując zarząd masą sanacyjną, jest wyłącznie uprawniony do podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Należą do nich takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12996

Wydanie: 12996

Spis treści
Zamów abonament