Pomysły na układy zbiorowe pracy bez szans na sukces
Ułatwienia w rejestracji układów zbiorowych pracy nie wystarczą, by zachęcić do ich zawierania. A zmuszanie pracodawców do rokowań pod karą grzywny albo ograniczenia wolności stoi w sprzeczności z dobrowolnością ich prowadzenia.
radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień (numer UC34). Celem projektu jest realizacja najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych, w szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy. Projektodawca oczekuje, że efektem przygotowywanej regulacji będzie ożywienie rokowań i zwiększenie zakresu stosowania porozumień zbiorowych.
Wyodrębnienie przepisów
Zasadniczą zmianą ma być przeniesienie uregulowań dotyczących układów zbiorowych pracy z Działu XI kodeksu pracy do nowej ustawy. Pomimo takiego wyodrębnienia przepisów do układów zbiorowych w dalszym ciągu będzie odnosił się art. 9 § 2 kodeksu pracy, z którego wynika, że postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. W projekcie wprost wskazano, że te mniej korzystne postanowienia będą nieważne.
Przedmiot układów
Zakładowy lub ponadzakładowy układ zbiorowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta