Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym może się zajmować spółka gminna?

30 października 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Adrian Misiejko

Spółki gminne nie powinny być tworzone w dowolnych celach, ale służyć zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Co to w praktyce oznacza?

Spółki handlowe stanowią atrakcyjną formę organizacyjną realizacji wielu gminnych przedsięwzięć. Stosunkowo elastyczne (zwłaszcza w porównaniu z „tradycyjnymi” jednostkami budżetowymi czy samorządowymi zakładami budżetowymi) i mogące pozytywnie wpłynąć na formalny obraz gminnego zadłużenia są chętnie wybierane przez lokalnych włodarzy.

Tego rodzaju spółki prowadziły lub prowadzą bardzo zróżnicowaną działalność – od świadczenia typowych usług na rzecz mieszkańców aż po prowadzenie lokalnej telewizji internetowej, zapewnianie usług ochrony czy produkcję wyrobów masy betonowej. Niektóre z aktywności spółek komunalnych budzą kontrowersje, w tym są kwestionowane przez Najwyższą Izbę Kontroli jako niezgodne z zadaniami gminy.

Czy można zatem ustalić dopuszczalny zakres działania gminnej spółki komunalnej?

Zadania własne gminy, a przedmiot działalności spółki

Z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (u.s.g.) wynika, że gmina w celu realizacji swoich zadań może m.in. tworzyć jednostki organizacyjne. Zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (u.g.k.) zadania własne gminy dzielą się na zadania w sferze użyteczności publicznej oraz poza tą sferą.

Kolejne przepisy u.g.k. wprost pozwalają gminom na tworzenie spółek handlowych (z ograniczoną odpowiedzialnością oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13015

Wydanie: 13015

Spis treści

Zamów abonament