Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprowadzenie ścieków a ochrona interesów społeczności lokalnej

30 października 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Kinga Jaszczyk

Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.

Realizacja zadania o charakterze użyteczności publicznej o tak istotnym znaczeniu jak odprowadzanie ścieków i związana z tym ochrona interesów społeczności lokalnej powinna stanowić podstawowy wyznacznik przy dokonywaniu interpretacji przepisów regulujących problematykę zawierania umów o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobami, których nieruchomości zostały przyłączone do sieci kanalizacyjnej – taki wniosek płynie z lektury uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z 13.09.2023 r. (sygn. akt I NZP 3/22).

Stan faktyczny

W stanach faktycznych, na gruncie których zapadła przedmiotowa uchwała, gmina wiejska w ramach współdziałania w celu realizacji zadania publicznego, na mocy porozumienia międzygminnego (art. 74 ustawy z 8.08.1990 r. o samorządzie gminnym), powierzyła gminie miejskiej realizację zadań z zakresu budowy i modernizacji sieci oraz urządzeń wodno-kanalizacyjnych („projekt”), jak również zbiorowego odbioru ścieków z wymienionych w porozumieniu miejscowości. Zarówno gmina miejska, jak i wiejska finansowały projekt.

W przedmiotowym porozumieniu ustalono, że gmina miejska jako beneficjenta projektu wyznaczy spółkę prawa handlowego, która z chwilą powołania przejmie wszelkie prawa i obowiązki podmiotu odpowiedzialnego za realizację projektu. Spółka została utworzona przez gminę miejską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13015

Wydanie: 13015

Spis treści

Zamów abonament