Izrael kontra ONZ
Delegalizacja agencji zajmującej się pomocą uchodźcom palestyńskim grozi pogłębieniem katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy.
Bezpośrednią konsekwencją zakazu działania agencji UNRWA będzie likwidacja jej działalności we Wschodniej Jerozolimie, gdzie troszczy się o edukację, opiekę zdrowotną oraz świadczy wiele innych usług dla setek tysięcy Palestyńczyków. Zgodnie z izraelskim prawem wschodnia część miasta jest – na równi z zachodnią – stolicą państwa Izrael, a więc terytorium państwa żydowskiego. Tam nastąpi de facto delegalizacja działalności UNRWA.
Nieco inaczej ma być na terenach okupowanych Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy. Na obszarach tych obowiązywać ma zakaz wszelakich kontaktów izraelskich władz i instytucji z UNRWA. W praktyce uniemożliwi to – lub znacznie ograniczy – działalność agencji zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu. W obu przypadkach oznacza to katastrofę humanitarną dla co najmniej 3 mln Palestyńczyków.
Takie będą następstwa przyjętych w poniedziałek przez Kneset dwóch ustaw. Za zakazem działania UNRWA opowiedziało się 92 deputowanych w 120-osobowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta