Czysty zysk z cyfryzacji
Miejmy nadzieję, że władze publiczne będą promować stosowanie technologii cyfrowych nie tylko w celu ułatwienia kontroli.
WEuropie trwa transformacja energetyczno-klimatyczna i cyfrowa. W fazę realizacji wchodzą dwie strategiczne decyzje UE. Pierwszą było ogłoszenie programu „Green Deal”, wymagającego upowszechnienia bezemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej i alternatywnych napędów w transporcie. Drugą – program cyfryzacji „Digital Compass”. Ma on da wsparcie dla MSP, aby do 2030 r. 90 proc. z nich wykorzystywało technologie cyfrowe.
Obie decyzje UE korespondują z dążeniem do transformacji branży logistycznej, począwszy od I pakietu transportowego z sierpnia 2020 r. I otwierają transformację drogowego transportu towarów w Europie. Proces ten przebiega w fazie cyklu, który ma znamiona kryzysu, obejmującego załadowców i usługodawców.
W 2024 r. w Polsce i innych krajach UE coraz wyraźniej dostrzegany jest głęboka zapaść w lądowym transporcie towarów. Alternatywą nie może być transport kolejowy, skoro przeżywa kryzys, bo z jego usług korzysta coraz mniej klientów. Transport intermodalny po wzroście w 2023 r. odnotowuje spadek.
Cele zagrożone
W wielu krajach europejskich przewoźnicy drogowi, wśród których dominują firmy mikro i małe, też odczuwają kryzys. Ze względu na zmiany demograficzne brakuje kierowców. Brak też pomysłu, , w jaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta