Jaka jest siła rady nadzorczej w gminnej spółce?
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Powołanie rady nadzorczej w spółkach komunalnych jest obligatoryjne i wynika z przepisów art. 10a ustawy o gospodarce komunalnej. Jednostki samorządu terytorialnego, jako wspólnicy, tworząc spółkę i ustalając treść umowy spółki czy statutu, muszą podjąć decyzję o liczebności rady nadzorczej. Minimalny skład rady nadzorczej określają przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh ) – art. 215 § 1 i art. 385 § 1 – wskazując, że składa się ona co najmniej z trzech członków ( jedynie w spółkach publicznych musi to być pięć osób). Faktyczna liczba członków rady nadzorczej powinna wynikać z umowy/statutu danej spółki. Nie powinna być nadmierna, by zapewnić sprawne funkcjonowanie i podejmowanie decyzji.
Członków rady nadzorczej w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, które dominują wśród spółek komunalnych, powołuje z reguły zgromadzenie wspólników, podejmując w głosowaniu tajnym uchwałę w odniesieniu do każdego z członków odrębnie (art. 247 § 2 ksh). Jedynie w przypadku, gdy w spółce 100 proc. udziałów należy do jednego wspólnika, możliwe jest odstąpienie od głosowania tajnego. Dopuszczalne jest powoływanie członka rady nadzorczej np. w drodze oświadczenia danego wspólnika, jeżeli umowa spółki nadaje mu takie osobiste uprawnienia. Należy pamiętać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta