Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej uprawnień dla NGO-sów

26 czerwca 2026 | Pierwsza strona | Piotr Szymaniak

Rząd chce poszerzyć kompetencje organizacji społecznych w postępowaniach karnych. Eksperci chwalą ideę, ale i sygnalizują zagrożenia.

Dziś prawo jest niespójne. Organizacja, która zgłosi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, może złożyć zażalenie na odmowę prokuratury. Jeśli jednak postępowanie zostanie wszczęte, a potem szybko przez śledczych umorzone – NGO ma już związane ręce. Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania karnego postanowiło uzupełnić tę lukę.

– Wszyscy powinniśmy być zainteresowani tym, by praca prokuratury była weryfikowana – chwali inicjatywę MS Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Obawy ma natomiast rzecznik praw obywatelskich. Choć co do zasady popiera kierunek zmian, zwraca uwagę, że czasem, zwłaszcza w przypadku medialnych spraw, aktywność niektórych organizacji może być podyktowana chęcią uzyskania rozgłosu, a „ochrona interesu społecznego” zostanie potraktowana instrumentalnie.

Dlatego RPO podczas konsultacji projektu noweli zaproponował ściślejsze powiązanie uprawnień NGO-sów z ich celami statutowymi.

Wydanie: 13513

Wydanie: 13513

Spis treści

Gość ,,Rzeczpospolitej''

Zamów abonament

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Jeżeli nie zmienisz ustawień, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Zamknij