Epidemia wad wzroku
Epidemia wad wzroku
RYS. MAREK KONECKI
Coraz więcej osób ma kłopoty ze wzrokiem. Jedynie na krótkowzroczność cierpi kilkadziesiąt milionów ludzi i jeśli nic się nie zmieni, wkrótce będzie ona występować u co drugiej osoby na świecie. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa przybywa też ludzi ze starczowzrocznością - postępującym wraz z wiekiem upośledzeniem akomodacji oka.
Krótkowzroczność jest obecnie jedną z największych epidemii, szczególnie u osób często czytających gazety i książki, a także posługujących się komputerem. Od dwóch stuleci coraz więcej ludzi ma tego rodzaju trudności ze wzrokiem. W USA wada ta wykrywana jest już u co czwartej osoby, a w Wielkiej Brytanii u co trzeciej (najczęściej wśród ludzi z wyższym wykształceniem). W Azji występuje jeszcze częściej, np. na Tajwanie dotyka ona 85 proc. uczniów. W Singapurze wojska lotnicze nie mogą zwerbować pilotów, którzy nie mają żadnych kłopotów ze wzrokiem; aż 98 proc. tamtejszych absolwentów medycy to krótkowidze.
Przeciążona akomodacja
Podobnie jest z prezbiopią, jak określają okuliści starczowzroczność: kłopoty z tą przypadłością ma aż połowa populacji - najczęściej powyżej 45. roku życia (co roku wykrywana jest u 4 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta