Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Portret nie z tej Ziemi

24 grudnia 1999 | Nauka i Technika | KK

Jak może i powinien być zbudowany kosmita

Portret nie z tej Ziemi

Gdyby istniały inteligentne istoty pozaziemskie, twórcy jakiejś cywilizacji albo dopiero do niej zmierzający, tak jak ludzie, na przykład, 30 000 lat temu, jak powinny, jak mogłyby te istoty wyglądać? Czy nauka ma jakiekolwiek przesłanki, aby na ten temat spekulować?

W zasadzie wiadomo, z czego powinny się składać istoty pozaziemskie, z jakiego budulca fizykochemicznego, ponieważ znana jest materia występująca we wszechświecie.

Ogólne podstawy

Prof. Andre Brack, egzobiolog z centrum biofizyki molekularnej w Orleanie (Francja) uważa, że kosmita powinien być ciałem stałym, a nie gazowym lub płynnym. Mógłby przychodzić na świat w wodzie, płynnym amoniaku lub alkoholu. Kosmita musi rozmnażać się i podlegać ewolucji z pokolenia na pokolenie. Ponieważ prawa natury są takie same w całym wszechświecie, dlatego selekcja naturalna powoduje ewolucję pozaziemskich gatunków; także w kosmosie przeżywają jedynie najlepiej przystosowani.

Byłoby najbardziej naturalne, gdyby struktura chemiczna kosmity opierała się na węglu, tak jak życie na Ziemi. Wprawdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1888

Spis treści
Zamów abonament