U podnóża Babiej Góry
- Konkurs U podnóża Babiej Góry
Beskid Żywiecki, leżący pomiędzy górnym biegiem Soły i Skawy, jest najwyższą po Tatrach grupą górską w polskich Karpatach. Kraina ta, bardzo atrakcyjna krajobrazowo, zachowała specyficzny charakter: są tu malownicze miasteczka i góralskie wioski wciśnięte w doliny oraz wyniosłe szczyty z dzikimi lasami i malowniczymi halami. Przetrwało góralskie budownictwo, gwara, redyki, pieśni i tradycyjne obrzędy.
Żywiecki Wawel
Żywiec najczęściej kojarzy się z popularnym piwem, ale jest również sympatycznym, pięknie położonym miastem z ciekawymi zabytkami. Jego początki sięgają średniowiecza. Dokładnie nie wiadomo, kiedy było lokowane, bo odnośny dokument ukradli zbójnicy jeszcze w XV w. Żywcem władali najpierw piastowscy książęta oświęcimscy, potem z nadania króla Kazimierza Jagiellończyka znana w południowej Polsce rodzina Komorowskich, następnie królowa Konstancja, żona Zygmunta III Wazy, i jej synowie, w tym Jan Kazimierz. Po nim Żywiec wraz okolicznymi dobrami wykupiła rodzina Wielopolskich, która w połowie XIX w. sprzedała go rodzinie Habsburgów, rządzących tu (bardzo przyzwoicie zresztą) do 1945 roku.
Nad otoczonym malowniczymi, niewysokimi kamieniczkami rynkiem góruje stojący we wschodniej pierzei ratusz. W
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta