Coś opuszczę, coś dorzucę
Rabaty a podatek od towarów i usług
Coś opuszczę, coś dorzucę
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR PRZEDPEŁSKI
W gospodarce rynkowej udzielanie rabatów, przede wszystkim jako zachęta do zakupu towarów lub usług, jest powszechną praktyką. Dlatego zjawisko to nie mogło ujść uwagi ustawodawcy.
Kwestie udzielania rabatów reguluje art. 15 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej: ustawa). Zgodnie z jego treścią podstawę opodatkowania, czyli obrót, zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont). Rabaty pomniejszają obrót, wyłącznie gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót, nawet gdy zostały przyznane później.
Na zachętę
Przepisy ustawy nie definiują pojęć: "rabat", "bonifikata", "upust", "uznana reklamacja", "skonto". W związku z tym powinny być one, zgodnie z wykładnią gramatyczną, odczytywane na podstawie ich znaczenia językowego.
Rabat jest więc generalnie obniżką ustalonej ceny określonego towaru lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta