Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby dotrzymać wszystkich warunków, trzeba je znać

03 sierpnia 2001 | Prawo | IL

Ubezpieczenie AC skradzionego samochodu

Żeby dotrzymać wszystkich warunków, trzeba je znać

Ubezpieczającemu się dobrowolnie trzeba doręczyć ogólne warunki danego ubezpieczenia, podpisane przez co najmniej dwóch członków zarządu firmy ubezpieczeniowej. Jeśli klientowi ich nie doręczono, to nawet gdy nie wywiąże się z przewidzianych w nich powinności, należy mu się odszkodowanie.

Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 5 maja 2000 r. (sygn. I CKN 621/98). Są to praktyczne skutki sformułowanej w tym werdykcie tezy o ogólniejszym znaczeniu, że art. 6 ust. 5 ustawy z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r.; dalej: ustawa) wyłącza stosowanie art. 812 § 2 kodeksu cywilnego. Wedle ostatniego przepisu, jeśli ogólne warunki ubezpieczenia były ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości, zakład ubezpieczeń może w dokumencie ubezpieczenia bądź tylko powołać się na nie, bądź też zamieścić w umowie wyciąg z tych warunków zawierający najbardziej istotne postanowienia, podając, gdzie zostały ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości. Natomiast w art. 6 ust. 5 ustawy postanawia się, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament