Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Esteta z dystansem

03 sierpnia 2001 | TeleRzeczpospolita | BH
źródło: Nieznane

ROZMOWA BARBARY HOLLENDER Z JANUSZEM MAJEWSKIM

Esteta z dystansem

FOT. MICHAŁ SADOWSKI

Jest mężczyzną "w starym stylu". Dobrze wychowany, szarmancki wobec kobiet, taktowny. Nie ma w sobie agresji, nigdy nie przepychał się łokciami. Spokojny domator - właściwie zaprzeczenie reżysera. A jednak ma on na swoim koncie wiele różnorodnych filmów. Zapewne wielu widzów pamięta jego debiutanckiego "Sublokatora" (1966), dramat społeczny "Zaklęte rewiry", horror "Lokis", obyczajową "Zazdrość i medycynę", psychologiczny dramat sądowy "Sprawa Gorgonowej", wspaniałą adaptację prozy Andrzeja Kuśniewicza "Lekcja martwego języka", a wreszcie populistyczne komedie "C.K. Dezerterzy" i "Złoto Dezerterów". Jest też autorem seriali telewizyjnych o Barbarze Radziwiłłównie i królowej Bonie, a ostatnio "Siedliska". Dziś, razem z żoną Zofią Nasierowską, mieszka na Mazurach, gdzie chętnie odwiedzają go dzieci i ukochany wnuk.

Jak się pan czuje jako jubilat?

Dziwnie. Prus pisał przed wiekiem, że pod koła dorożki wpadł "pięćdziesięcioletni staruszek". Ja sam pamiętam czasy, gdy mówiąc o ludziach starszych, miałem na myśli czterdziesto-, najwyżej pięćdziesięciolatków. Dzisiaj pojęcie starości, dzięki postępom medycyny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament