Esteta z dystansem
Esteta z dystansem
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Jest mężczyzną "w starym stylu". Dobrze wychowany, szarmancki wobec kobiet, taktowny. Nie ma w sobie agresji, nigdy nie przepychał się łokciami. Spokojny domator - właściwie zaprzeczenie reżysera. A jednak ma on na swoim koncie wiele różnorodnych filmów. Zapewne wielu widzów pamięta jego debiutanckiego "Sublokatora" (1966), dramat społeczny "Zaklęte rewiry", horror "Lokis", obyczajową "Zazdrość i medycynę", psychologiczny dramat sądowy "Sprawa Gorgonowej", wspaniałą adaptację prozy Andrzeja Kuśniewicza "Lekcja martwego języka", a wreszcie populistyczne komedie "C.K. Dezerterzy" i "Złoto Dezerterów". Jest też autorem seriali telewizyjnych o Barbarze Radziwiłłównie i królowej Bonie, a ostatnio "Siedliska". Dziś, razem z żoną Zofią Nasierowską, mieszka na Mazurach, gdzie chętnie odwiedzają go dzieci i ukochany wnuk.
Jak się pan czuje jako jubilat?
Dziwnie. Prus pisał przed wiekiem, że pod koła dorożki wpadł "pięćdziesięcioletni staruszek". Ja sam pamiętam czasy, gdy mówiąc o ludziach starszych, miałem na myśli czterdziesto-, najwyżej pięćdziesięciolatków. Dzisiaj pojęcie starości, dzięki postępom medycyny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta