Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chwyt za gardło

03 sierpnia 2001 | Prawo | AS

Najem po nowemu: konsekwencje jednego przepisu

Chwyt za gardło

ANDRZEJ S. SZLĘZAK

Od 10 lipca 2001 r. obowiązuje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733; dalej: ustawa). Jeden z jej przepisów, zmieniający kodeksową regulację najmu, jest na tyle bulwersujący i doniosły dla praktyki życia gospodarczego, że warto mu poświęcić nieco uwagi.

Ustawa wprowadziła do kodeksu cywilnego nowy przepis: art. 6851, w myśl którego "wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego". Lege non distinguende, wydawałoby się, iż przepis ten dotyczy najmu wszelkich lokali, w tym użytkowych, i wszelkich umów najmu, w tym zawartych na czas oznaczony. (Tytuł stosownego rozdziału k.c. brzmi obecnie: "Najem lokalu". Co prawda w słowniczku do ustawy termin "lokal" definiuje się jako "lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament