Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o zasady

03 sierpnia 2001 | Prawo | SP
źródło: Nieznane

W kwestii długości tymczasowego aresztowania rację ma ten, kto o tym przesądza

Spór o zasady

STANISŁAW PODEMSKI

Braki personalne, organizacyjne, finansowe sądów wywołują współczucie, ale na decyzje Trybunału w Strasburgu wpływu nie mają.

Przed dwoma laty Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie ocenił po raz kolejny przestrzeganie międzynarodowych paktów praw politycznych i obywatelskich przez Polskę i w swym raporcie, w części poświęconej "głównym obawom i zaleceniom", napisał: "Komitet wyraża pogląd, że maksymalna długość aresztowania przed rozprawą (12 miesięcy), a szczególnie możliwość wydłużenia tego okresu o kolejne 12 miesięcy, nie jest zgodna z art. 9 ust. 3 paktów. Okresy te powinny być skrócone, a w każdym przypadku osoby aresztowane powinny być postawione przed sądem w rozsądnym terminie albo zwolnione".

Od czasu przekazania tych uwag władzom polskim między rzecznikiem praw obywatelskich a każdym następnym ministrem sprawiedliwości trwa wymiana zdań w tej zasadniczej dla postępowania karnego sprawie. Rzecznik uważa, że "nierealizowanie zaleceń Komitetu, a zarazem niepodejmowanie z nim dyskusji na temat interpretacji przepisów paktu, z którą państwo polskie nie zgadza się, może prowadzić do zarzutu, że Polska nie wykonuje w pełni swych obowiązków wynikających z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament