Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na poprawę wskaźników

03 sierpnia 2001 | Ekonomia | SK
źródło: Nieznane

Spółki giełdowe

Wykup i umorzenie własnych akcji

Sposób na poprawę wskaźników

Obecnie kilka spółek giełdowych skupuje własne akcje w celu umorzenia. Są to przeważnie małe i średnie firmy, takie jak: Apator, Lentex, Gant, Relpol, Krosno, PPWK i Prochem, które w ten sposób poprawiają swoje wskaźniki giełdowe. Analitycy uważają, że wykup akcji może być korzystny dla spółki, ale w interesie inwestorów jest, aby był on przejrzysty.

W okresie giełdowej bessy, gdy ceny akcji tanieją, zwiększa się liczba firm, które decydują się na skup własnych akcji w celu umorzenia (tzw. buy-back). Obecnie takie decyzje podjęło kilka spółek. Jest to mniej niż ponad dwa lata temu, gdy zaczęła się prawdziwa "moda" na kupowanie własnych akcji przez spółki giełdowe. W historii GPW robiło to ponad 30 firm.

Skupowanie akcji, które wyceniane są na giełdzie znacznie poniżej wartości księgowej ma ekonomiczne uzasadnienie. Zysk firmy po umorzeniu akcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament