Kaszubi z Ontario
Trzy pokolenia polskich emigrantów, z trzech trudnych okresów historii, spotykają się Kanadzie w pejzażu jak spod Kościerzyny
Kaszubi z Ontario
David Shulist przed Centrum Dziedzictwa w Wilnie
TADEUSZ WÓJCIAK
Ta ziemia należała do Indian z plemienia Madawaska. W połowie XIX wieku rząd kanadyjski wzywał do osadnictwa. Zareagowali Kaszubi, prześladowani i nieszczęśliwi. Sto lat później dołączyli polscy weterani z wielu frontów drugiej wojny światowej. Trzecia fala: pokolenie "Solidarności". Rodzice przyjeżdżają tu na ryby, dzieci i wnuki na obozy harcerskie.
Sosnowe lasy na wzgórzach. Między nimi długie, rozgałęzione, błękitne rynny jezior. Na polach głazy lub większe złomy skał. Szosy o idealnej nawierzchni nagle opadają i wspinają się. Przechodzą między wzgórzami przez bramy wybite dynamitem w litym granicie lub piaskowcu i wiodą dalej skalnym kanionem.
A wtedy trudno oprzeć się wrażeniu, że ściany patrzą: z zakosów skalnych wyłaniają się ostre, ociosane twarze ludzi z plemienia Madawaska, spoglądające z wyrazem dumnego smutku. Czasem na szczytach wąwozów widać ułożone z głazów totemy indiańskie, wskazujące drogę do celu i sprawujące pieczę nad wędrowcami w pojazdach typu sport utility vehicle.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta