Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sejmowi nie wyszło

03 sierpnia 2001 | Prawo | RT

Jawność działania organów gmin, powiatów i województw samorządowych wciąż niekonstytucyjna

Sejmowi nie wyszło

RYSZARD TARADEJNA, MAŁGORZATA WRZOŁEK

Sejm podjął próbę dostosowania do konstytucji przepisów ustaw regulujących ustrój samorządu terytorialnego w tak delikatnej materii jak dostęp obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej. Naszym zdaniem naruszył jednak kilka przepisów konstytucji. W efekcie regulacja jest nieużyteczna.

Konstytucja gwarantuje obywatelom "prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne" (art. 61 ust. 1). Prawo to "obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku i obrazu" (art. 61 ust. 2). Ograniczenie tego prawa "może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych (zauważmy, że konstytucja używa pojęcia "podmiot gospodarczy", podczas gdy kluczowa dla działalności gospodarczej ustawa - Prawo działalności gospodarczej używa pojęcia "przedsiębiorca", co może rodzić wątpliwości) oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2383

Spis treści
Zamów abonament