Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

911

05 października 2001 | Magazyn | MD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Świadectwo

911!

Ilustrował Andrzej Dudziński

Jest noc i cisza, jakiej nie zna miasto nawet w czasie największej śnieżnej zamieci. Nieswojo i pusto. Na jednej z ulic górnego Manhattanu parkuje czerwony samochód. Spacerując z psem, przyglądam się wysiadającemu z samochodu młodemu mężczyźnie. Po chwili orientuję się, że jego twarz jest opalona czarną sadzą. Z dołu miasta dociera obcy, trudny do określenia swąd.

O Boże - mówię - przyjeżdżasz stamtąd. Mężczyzna patrzy na mnie przez chwilę bez słowa, w jego twarzy jest rozpacz i zmęczenie.

Myślę o słowach, które słyszę przez cały dzień w mediach. Ludzie zmęczeni wydobywaniem zwłok i części ciała. Mężczyzna odchodzi. Na plecach jego kurtki widzę napis F. D. N. Y. - Departament Straży Pożarnej Nowego Jorku. Mężczyzna po paru krokach kładzie hełm na głowę, wydaje się, że nie ma siły utrzymać go w ręku. Pustą ulicą idzie opalony mężczyzna w kapeluszu. Man-hat-tan.

Na zawsze zapamiętamy, gdzie byliśmy rano we wtorek 11 września 2001 roku. Słoneczny poranek 9.11. Dla Amerykanów 911 oznacza stan pogotowia. To jest numer, na który dzwoni się po ratunek.

Pierwszy dzień. Nikt nie wie jeszcze, co się naprawdę stało. Tak jak przy każdym uszkodzeniu ciała ból przychodzi w momencie, kiedy mija szok, tak i teraz Manhattan, Waszyngton, cały kraj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament