Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki import będzie potrzebny

05 października 2001 | Publicystyka, Opinie | JA

Gaz ziemny Kontrakty długoterminowe są zdecydowanie najdroższym sposobem zaspokojenia popytu na ten surowiec

Jaki import będzie potrzebny

JAROSŁAW ASTRAMOWICZ

Zapewnienie wieloletniego bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski jest ostatnio zbyt często postrzegane jednostronnie - jako arbitralnie określony przez rząd poziom dywersyfikacji dostaw gazu z poszczególnych krajów. Całkowicie pomija się kwestie związanych z tym kosztów i racjonalnie niezbędnego stopnia tej dywersyfikacji.

Poglądy i oceny przedstawione poniżej mają na celu zainicjowanie otwartej, merytorycznej dyskusji w tej tak ważnej dla polskiej gospodarki sprawie.

W "Założeniach polityki energetycznej Polski do roku 2020" (wariant Postępu-Plus) zapotrzebowanie na gaz w 2010 roku oszacowano na 18,4 mld m sześc. Z tej ilości 6,1 mld m sześc., czyli aż jedna trzecia rocznego zużycia, przypada na elektroenergetykę. Szacunek ten nie uwzględnia jednak tego, że choć od 1997 roku produkt krajowy brutto zwiększył się łącznie o 21 proc., popyt na gaz w kraju utrzymuje się na praktycznie stałym poziomie ok. 10-11 mld m sześc. Jednocześnie, przy obecnych i prognozowanych na najbliższe lata cenach gazu (wyrażonych w taryfie PGNiG), wyprodukowana z niego energia elektryczna - nawet w przypadku zastosowania najbardziej sprawnych bloków gazowo-parowych - nie może konkurować z energią produkowaną w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament