Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zła ustawa nie powinna wejść w życie

05 października 2001 | Prawo | AM

Prawa, które nie miałoby być stosowane, żadną miarą nie da się zaaprobować

Zła ustawa nie powinna wejść w życie

ANDRZEJ MAREK

Uchwalona nowelizacja kodyfikacji karnych nie powinna się ostać z wielu powodów natury podstawowej. Przede wszystkim zasadnicze zastrzeżenia budzi tryb jej uchwalenia - w pośpiechu związanym z kampanią wyborczą, w której jedna z partii uczyniła ich zaostrzenie głównym hasłem wyborczym.

Warto przypomnieć, że prace Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej nad zgłoszonym przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego projektem zaostrzenia prawa karnego toczone były bez prezentowania opinii publicznej ich przebiegu, a sam projekt nie został przesłany do zainteresowanych katedr prawa i procesu karnego uniwersytetów. Unikano też skrzętnie zasięgania opinii ekspertów, o których istniało przekonanie, iż nie są zwolennikami zaprezentowanych przez ministra koncepcji i mogliby przedstawić ważkie argumenty krytyczne. Dopiero po zmianie szefa resortu sprawiedliwości, przed drugim czytaniem w Sejmie, zasięgnięto takich opinii (m.in. piszącego te słowa), ale nie mogły one już wywrzeć wpływu na zasadnicze zmiany w projekcie nowelizacyjnym.

Podczas trzeciego czytania ograniczono się do rozpatrzenia szczegółowych poprawek zgłoszonych przez posłów, bez podejmowania dyskusji nad podstawowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament