Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspomnienia

05 października 2001 | Wspomnienia | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

 • Ksiądz Andrzej Bardecki
 • Andrzej Szewczyk
 • Maria Danuta Trawińska Ksiądz Andrzej Bardecki (1916 - 2001)

  Dobroć i odwaga

  FOT. (C) DANUTA WĘGIEL / TYGODNIK POWSZECHNY

  Wielką dobroć łączył z wielką odwagą. Sprawy Kościoła stanowiły jego pasję, a widział je zawsze poprzez człowieka - tak napisała redakcja "Tygodnika Powszechnego", żegnając na swych łamach zmarłego 28 września księdza Andrzeja Bardeckiego, który w piśmie tym przez czterdzieści lat pełnił funkcję asystenta kościelnego, kierując jednocześnie działem religijnym.

  Słowa te odnoszą się do całego długiego życia księdza Bardeckiego, wypełnionego pracą dla ludzi i Kościoła. Urodzony 21 maja 1916 roku w Ropience w powiecie Ustrzyki Dolne, studiował teologię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wyświęcony został na księdza w czerwcu 1939 roku i jako wikary zaczął pracę w parafii Brody w archidiecezji lwowskiej. Pracy duszpasterskiej nie poniechał pod okupacją sowiecką, a potem pod niemiecką, starając się chronić swych parafian oraz Żydów, którym parafia wystawiała fałszywe metryki chrztu. Nawiązał wówczas współpracę z Armią Krajową, kolportował podziemne pisma, organizował nielegalną wypożyczalnię książek.

  Gdy jego działalnością zaczyna interesować się gestapo, wyjeżdża w 1943 do Lwowa, a potem do Krakowa, gdzie arcybiskup Adam Sapieha

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament