Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy kompromitujące i całkiem niewinne

05 października 2001 | Prawo | SZ
źródło: Nieznane

Do 9 października prezydent Aleksander Kwaśniewski musi podjąć decyzję o losie kodyfikacji karnych

Błędy kompromitujące i całkiem niewinne

FT. RAFAŁ GUZ

STANISŁAW ZABŁOCKI

Zmiany w prawie karnym są niezbędne. Ale czy tak wadliwy akt prawny, jakim jest ustawa nowelizująca kodyfikacje karne, powinien wejść w życie.

Mam opinię surowego sędziego i sam za takiego się uważam. W ciągu ostatnich dziesięciu lat orzekania w Sądzie Najwyższym nie zadrżała mi ręka, gdy co najmniej kilkanaście razy podpisywałem się pod wyrokiem skazującym na 25 lat pozbawienia wolności (gdy SN rozpoznawał jeszcze zwykłe środki odwoławcze) albo gdy trzeba było oddalić kasację od orzeczeń skazujących na kary długoterminowe, w tym na dożywocie (gdy SN rozpoznawał już tylko nadzwyczajne środki zaskarżenia).

Zapewne już do końca życia pozostanę sędzią surowym i wpajać będę młodym, których szkolę, że gdy wkłada się sędziowską togę, czas porzucić sentymenty i bezkompromisowo walczyć z groźnymi przejawami społecznych patologii. Mam jednak nadzieję, iż moja surowość idzie w parze ze sprawiedliwością i prostym ludzkim rozsądkiem. Stanąłem więc w rzędzie tych, których zwolennicy ostatnich zmian w kodyfikacjach karnych zaliczają do (cytat) "frontu wspierania przestępców". A to dlatego, że jestem przeciwny nowelizacji pospiesznej i przeprowadzonej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament