Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sowiecka tu, Sowiecka tam

05 października 2001 | Magazyn | MN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Reportaż

Sowiecka tu, Sowiecka tam

Fotografował Jakub Ostałowski

Trzęsąc się i skrzypiąc, rozklekotany autobus jedzie z lotniska ulicą Sowiecką. Jedną z kilkunastu, które tak nazywają się w tym mieście. Skręca w Lenina, potem w Dzierżyńskiego i Karola Marksa, a kończy swą trasę na centralnym placu Kirowa

Trudno oprzeć się absurdalnemu wrażeniu, że rok 2001 jest dopiero odległą przyszłością, że rządzą rady i niedawno zdławiono kontrrewolucję. Gigantyczny Lenin z granitu, zastygły w triumfalnym geście, wydaje się zapewniać, że komunizm zwyciężył na wieki.

W Irkucku, zwanym stolicą wschodniej Syberii, przez ostatnie lata niewiele się zmieniło. Przynajmniej jeśli chodzi o mentalność, spojrzenie na to, co działo się w Rosji po rewolucji. Nikt oficjalnie nie zamierza niczego przewartościowywać ani podważać radzieckiej hierarchii wartości. To, co uznawano wtedy za słuszne, jest słuszne nadal.

- Na pewno nie będziemy zmieniać nazw ulic. No, może ewentualnie zrezygnujemy z którejś ulicy Sowieckiej - mówi jeden z irkuckich notabli.

Role bohaterów, godnych swych ulic i pomników, są najwyraźniej obsadzone raz na zawsze. I tylko jeden z browarów ośmielił się przypomnieć postać, która raczej nie może tu liczyć na inne upamiętnienie, chociaż związana jest z miastem. To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament