Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia podwójnej miary

05 października 2001 | Publicystyka, Opinie | JM

Polemika ze Zbigniewem Brzezińskim

Strategia podwójnej miary

JACEK MOSKWA

Profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu niepodobna odmówić ogromnych zasług dla sprawy wolności na świecie, a niepodległości i bezpieczeństwa Polski w szczególności. Jednak nie mogę powstrzymać się przed polemiką z poglądami wyrażonymi w rozmowie z Krzysztofem Darewiczem ("Rz", 26.09. 2001 r.). Kwestie te dotyczą bowiem politycznej i moralnej czytelności walki wolnego świata z islamskim terroryzmem.

Profesor Brzeziński podkreśla - podobnie jak wielu innych polityków - że nie mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji czy wojną religijną z islamem, ale z akcją przeciwko grupie terrorystów. Stanowią oni zaledwie promil promila świata muzułmańskiego. Pogląd taki wyraża stanowisko Zachodu. Nie sądzę, aby dotyczyło to strony przeciwnej. Nietrudno zauważyć, że terroryści nie są wcale wyobcowani. Stoi za nimi bardzo liczna rzesza muzułmańskich duchownych - ideologów i agitatorów, podburzone przez nich masy, a także wielu przedstawicieli elit politycznych, gospodarczych i wojskowych, łącznie z kluczowymi w tej sprawie służbami specjalnymi, m.in. w Arabii Saudyjskiej i Pakistanie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament