Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Imperium strachu

05 października 2001 | TeleRzeczpospolita | KF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Wydarzenie tygodnia

Imperium strachu

 • 20.10 Poniedziałek
 • Vita Żelakeviciute - reżyser
 • KGB

  (C) PAT

  W poniedziałkowym cyklu "Miej oczy szeroko otwarte" Jedynka pokaże "Schizofrenię" - wstrząsający dokument o ludziach, których za działalność antyradziecką, na wniosek KGB zamykano w szpitalach psychiatrycznych.

  Wciągu dwudziestu lat (1967-1987) za osoby chore psychicznie uznano ponad 2 miliony obywateli Związku Radzieckiego. W tzw. specszpitalach przebywali oni głównie w towarzystwie najgorszych przestępców - morderców i gwałcicieli. Sanitariuszy na psychiatrycznych oddziałach dobierano przede wszystkim wśród złodziei z mniejszymi wyrokami.

  "Schizofrenię" zrealizowała urodzona na Litwie i mieszkająca w Polsce Vita Żelakeviciute - przy współpracy Macieja Drygasa. Autorka dotarła do ludzi będących ofiarami sowieckiego reżimu, a także do lekarzy psychiatrii, którzy przeciwstawiali się okrutnym praktykom. Udało jej się wejść z kamerą do dwóch rosyjskich i trzech ukraińskich szpitali, ciągle jeszcze pilnie strzeżonych. Poznamy życie Siergieja Potylicyna, który chciał nielegalnie opuścić ZSRR, przez co spędził w szpitalu 7 lat jako "chory zarażony antyradzieckością". Równie smutna jest historia Michaiła Kubaka, który w 1968

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament