Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perspektywa stabilizacji wzmacnia złotego

05 października 2001 | Ekonomia | ZK NA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rynek finansowy Im bliżej do utworzenia koalicji i rządu, tym większy optymizm

Perspektywa stabilizacji wzmacnia złotego

  • Surowce - kraj
  • Surowce - świat

    Postęp w rozmowach koalicyjnych SLD-UP i PSL, desygnowanie Leszka Millera na premiera oraz informacja o warunkowej sprzedaży akcji PZU grupie Eureko wywołały pozytywną reakcję inwestorów. Złoty wzmocnił się, ponownie zdrożały papiery skarbowe. Na świecie Bank Anglii obniżył stopę procentową, a dolar nieznacznie osłabił się w stosunku do euro.

    SLD-UP porozumiały się wczoraj z PSL w sprawach dotyczących ograniczenia wydatków do 183 mld zł. Budżetowy konsensus zwiększył szansę na utworzenie koalicji i przybliżył termin powołania rządu. Prezydent desygnował Millera na premiera a Ministerstwo Skarbu Państwa wyraziło zgodę na sprzedaż 21 proc. akcji PZU grupie Eureko. W grę wchodzi suma 2,77 mld zł. Eureko może również dokupić akcje z 15-proc. puli "pracowniczej". Drugi etap prywatyzacji PZU wzmógł nadzieje inwestorów na dopływ nowej fali walut i na wzrost popytu na złotego. Informacje polityczne zwiększyły szansę na stabilizację. W efekcie, po raz pierwszy od dwóch tygodni różnica między ceną rynkową złotego, a dawnym parytetem NBP przekroczyła 7 proc. Pod koniec sesji odchylenie doszło do 7,33 proc.

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament