Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczekiwaniu na powrót wolności

05 października 2001 | Publicystyka, Opinie | AS
źródło: Nieznane

Wydatki publiczne stały się niczym innym, jak łupami ponadpartyjnych grup interesów

W oczekiwaniu na powrót wolności

RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI

ANDRZEJ SADOWSKI

"To nie kryzys, to rezultat" - tak diagnozował Stefan Kisielewski sytuację w PRL. Po dwunastu latach przemian w naszym kraju można tę diagnozę niestety powtórzyć. Państwo i finanse publiczne są w stanie ciężkiego kryzysu. Jest to rezultat wieloletniego eliminowania i niszczenia źródeł sukcesu gospodarczego polskiego społeczeństwa i państwa.

Ten zapomniany już, nieprawdopodobny w skali światowej sukces, którego źródłem jest polska przedsiębiorczość, rozpoczął się za sprawą jednej ustawy o podejmowaniu działalności gospodarczej z 1988 roku. Była to wówczas najbardziej wolnościowa ustawa na świecie, regulująca prowadzenie działalności gospodarczej. Deregulowała i przekreślała dziedzictwo ton formularzy i pozwoleń. Legalizowała przedsiębiorczość Polaków i otworzyła do niej drogę jeszcze w PRL. W pełni została wykorzystana po granicznym roku 1989, kiedy przestawały funkcjonować peerelowskie urzędy i prawa.

Niezrozumiały fenomen

Nigdy dotąd w historii obywatele nie korzystali z takiej wolności zarówno politycznej, jak i ekonomicznej. Dzięki tej ustawie w oszałamiającym tempie powstały blisko dwa miliony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2436

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament