Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własność, wolność, cywilizacja

01 czerwca 2002 | Plus Minus | BW
źródło: Nieznane

DEBATA JAKIEGO PAŃSTWA POTRZEBUJEMY?

Własność, wolność, cywilizacja

BRONISŁAW WILDSTEIN

RYS. JANUSZ KAPUSTA

------

Na Zachodzie spór o model państwa został ostatecznie rozstrzygnięty - z wyżyn swojej europejskiej katedry postanowił pouczyć lokalnego profesora Michała Wojciechowskiego, a wraz z nim rzesze polskich ignorantów, profesor Wojciech Sadurski. Ten model to państwo opiekuńcze, które pozostaje obojętne na kwestie etyczne. Innymi słowy, historia spełniła się poprzez swoisty "konsensus liberalno-socjaldemokratyczny"

- wyjaśnia Sadurski

Toteż rozważania o redukcji roli państwa w gospodarce, tudzież o elementarnym znaczeniu prywatnej własności są, zdaniem profesora z Florencji, naiwnym anachronizmem podobnym projektowi przywrócenia pańszczyzny. Nieśmiało, bo z perspektywy "polskiej izolacji umysłowej" chciałbym zaoponować.

Praktyka polityczna

Rzeczywiście, zgodnie z tym, co pisze Sadurski, w okresie powojennym na świecie (w najmniejszym stopniu w Stanach Zjednoczonych) dominowało przeświadczenie o dobroczynnym wpływie działań państwa na gospodarkę. W praktyce politycznej objawiło się to budową państwa opiekuńczego opartego na teorii ekonomicznej Johna Maynarda Keynesa. Elementem tej praktyki były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2633

Spis treści
Zamów abonament