Prąd pod ochroną
Przygotowania do liberalizacji unijnego rynku elektroenergetycznego obejmują także pomoc dla firm
Prąd pod ochroną
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
ANDRZEJ SZABLEWSKI, IRENEUSZ WESOŁOWSKI
Otwieraniu krajowych rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej towarzyszą działania "osłonowe" wobec rodzimych jej producentów.
Większość państw wprowadza regulacje prawne, umożliwiające poprawę pozycji konkurencyjnej krajowych wytwórców, głównie przez kompensowanie im części kosztów inwestycyjnych. Podobne rozwiązania powinny być wprowadzone w Polsce, by zapewnić krajowym firmom równe szanse na jednolitym rynku.
Dyrektywa elektroenergetyczna oraz przepisy o pomocy państwa dają unijnym producentom możliwość ubiegania się o prawo do stosowania rozwiązań przejściowych, które mogą łagodzić skutki poddawania przedsiębiorstw presji konkurencji. Większość (12) krajów członkowskich, o bardzo różnym stopniu liberalizacji wewnętrznego rynku energii elektrycznej, zadeklarowała chęć skorzystania z tego rodzaju mechanizmów ochronnych.
Kwestia ta stała się jeszcze bardziej aktualna w świetle podjętej na ostatnim szczycie UE w Barcelonie decyzji szczytu o uwolnieniu od 2004 roku rynku energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców oprócz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta