Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bohater naszych czasów

12 października 2002 | Plus Minus | MC

Bohater naszych czasów

MARIUSZ CIEŚLIK

Co może łączyć jednego z największych współczesnych pisarzy Salmana Rushdiego, gwiazdę brytyjskiej literatury Nicka Hornby'ego, bardzo popularnego w Niemczech Thomasa Brussiga z polskimi prozaikami Andrzejem Stasiukiem, Włodzimierzem Kowalewskim i Krzysztofem Vargą? Na pierwszy rzut oka niewiele, bo należą do różnych pokoleń, mają odmienne doświadczenia, a ich twórczość ukształtowały inne tradycje. A jednak gdyby się spotkali, na pewno znaleźliby wspólny język. Dlatego, że wszyscy są fanami rocka. I wszyscy piszą o tym w swoich książkach.

Andrzej Stasiuk wielokrotnie mówił, że marzył o karierze muzyka rockowego. Bohater kultowej powieści Nicka Hornby'ego "Wierność w stereo" nie tylko prowadzi sklep z winylowymi płytami dla podobnych sobie maniaków, ale - co więcej - całe swoje nieudane życie potrafi opisać posługując się wyłącznie tytułami rockowych hitów. Z kolei w opowiadającej o czasach NRD "Słonecznej Alei" Brussiga muzyczny fanatyzm jednego z bohaterów jest posunięty tak daleko, że całą swoją energię poświęca on na zdobycie pewnej płyty Rolling Stonesów. Kiedy zaś ten podwójny album ratuje go przed kulą pogranicznika, wpada w rozpacz z powodu jego utraty.

Rushdie w "Ziemi pod jej stopami", Kowalewski w "Bóg zapłacz" i Varga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2747

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Wybory samorządowe 2002

Zamów abonament