Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójny rachunek

12 października 2002 | Ekonomia | GW

MOIM ZDANIEM

GRZEGORZ WÓJTOWICZ

Podwójny rachunek

Choć powrót do gospodarki rynkowej Polska rozpoczęła w 1989 roku, to jednak dopiero w połowie lat 90., w następstwie dokonanych zmian systemowych i uregulowania stosunków z wierzycielami, nastąpiło otwarcie gospodarki na świat. Jak wynika z analizy rezultatów transakcji handlowych i operacji finansowych, w latach 1995-2001 doszło do podwojenia rozmiarów wymiany między Polską a resztą świata. Nasze obroty z zagranicą rosły w tym okresie ponad dwukrotnie szybciej niż obroty w skali globalnej, co jest dobrą miarą dokonanego przyspieszenia.

W tym przyspieszeniu stroną bardziej aktywną była zagranica. Import stale był większy od eksportu. W 1994 roku przychody eksportowe pokrywały 97 proc. rozchodów importowych, ale w 1999 r. eksport stanowił tylko 67 proc. importu. Potem było nieco lepiej. W 2001 roku relacja wzrosła do 84 proc. W sumie od 1995 roku do 2001 przewaga importu nad eksportem wyniosła prawie 67...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2747

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Wybory samorządowe 2002

Zamów abonament