Kontrolowanie ryzyka i awersja do strat
Kontrolowanie ryzyka i awersja do strat
TADEUSZ TYSZKA
Daniel Kahneman, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla, to drugi psycholog, który uzyskał tę nagrodę w dziedzinie ekonomii. Pierwszym był Herbert Simon, ale on był także ekonomistą z wykształcenia. Nobel dla Kahnemana jest bez wątpienia zasługą nie tylko jego samego, ale także zmarłego kilka lat temu Amosa Tversky'ego. Wnieśli oni do ekonomii dwa ważne wątki - dotyczące kontrolowania ryzyka i awersji do strat.
Ludzie od zawsze stawali przed wyborami zawierającymi ryzyko i zastanawiali się, co będzie lepsze: zmierzyć się z losem i zaryzykować czy nie kusić losu i nie podejmować ryzyka. Jednak późno, bo dopiero w drugiej połowie siedemnastego wieku, Pascal i Fermat dokonali przełomowego odkrycia w analizie ryzyka - rachunku prawdopodobieństwa. Od nich zaczęto liczyć szanse uzyskania różnych wyników - najpierw tylko w grach hazardowych, ale wkrótce także w odniesieniu do innych zjawisk - na przykład długości życia (po to, by ustalić koszty ubezpieczeń) itd. Wtedy do badań nad ryzykiem włączyli się ekonomiści, bo w gospodarce ryzyko pojawia się praktycznie wszędzie: w biznesie, w inwestowaniu, w zarządzaniu działalnością kredytową, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta