Przeciw barbarzyńskiej arbitralności
Przeciw barbarzyńskiej arbitralności
Imre Kertész: przeżył holokaust, był ofiarą prześladowań we wschodniej Europie za czasów komunizmu, od 1989 r. jest wolnym człowiekiem. I laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jak widać, to nieprawda, że krytycy literaccy nie potrafią się poznać na pisarzu.
Znakomite szwedzkie jury nagrody literackiej po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat uznało znaczenie utworów prezentujących najistotniejsze wartości i przemiany naszych czasów, honorując zarazem ponadczasowość wielkiej sztuki. Nagrodziło Kertésza za "utwory literackie, które bronią kruchych doświadczeń jednostki przed barbarzyńską arbitralnością historii".
"Barbarzyńska arbitralność" to bardzo aktualne pojęcie w stolicy USA: snajper tropi i zabija obywateli w czasie, gdy Kongres dyskutuje nad rozpoczęciem wojny z arabskim władcą, który niegdyś obiecał "obrócić Izrael w pogorzelisko" z zajadłością, w której słychać echo decyzji Hitlera o niszczeniu Żydów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta