Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw barbarzyńskiej arbitralności

12 października 2002 | Plus Minus | JH

JIM HOAGLAND

Przeciw barbarzyńskiej arbitralności

Imre Kertész: przeżył holokaust, był ofiarą prześladowań we wschodniej Europie za czasów komunizmu, od 1989 r. jest wolnym człowiekiem. I laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jak widać, to nieprawda, że krytycy literaccy nie potrafią się poznać na pisarzu.

Znakomite szwedzkie jury nagrody literackiej po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat uznało znaczenie utworów prezentujących najistotniejsze wartości i przemiany naszych czasów, honorując zarazem ponadczasowość wielkiej sztuki. Nagrodziło Kertésza za "utwory literackie, które bronią kruchych doświadczeń jednostki przed barbarzyńską arbitralnością historii".

"Barbarzyńska arbitralność" to bardzo aktualne pojęcie w stolicy USA: snajper tropi i zabija obywateli w czasie, gdy Kongres dyskutuje nad rozpoczęciem wojny z arabskim władcą, który niegdyś obiecał "obrócić Izrael w pogorzelisko" z zajadłością, w której słychać echo decyzji Hitlera o niszczeniu Żydów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2747

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Wybory samorządowe 2002

Zamów abonament