Więcej możliwości zwolnień
Więcej możliwości zwolnień
Użytki rolne nie spełniające normy obszarowej gospodarstwa rolnego zostały objęte podatkiem rolnym
FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Grunty rolne, nawet jeśli nie stanowią gospodarstwa rolnego, obciąży podatek rolny, a nie - jak teraz - od nieruchomości. Gminy będą mogły wprowadzać inne zwolnienia z tej daniny niż przewidziane w ustawie.
Te zmiany wprowadza znowelizowana 10 października ustawa o podatku rolnym.
Główne cele nowelizacji to zwiększenie stabilności dochodów gmin z podatku rolnego, dostosowanie unormowań tej daniny do zmian w innych przepisach, zwłaszcza do ewidencji gruntów i budynków oraz krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich (IACSO), a także doprecyzowanie przepisów, które budziły wątpliwości.
Jako podstawę do wyliczenia podatku jednoznacznie wskazano powierzchnię gruntów wynikającą z ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o grunty sklasyfikowane w tej ewidencji jako użytki rolne lub jako zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności innej niż rolnicza.
W rezultacie także użytki rolne nie spełniające normy obszarowej gospodarstwa rolnego zostały objęte podatkiem rolnym, podczas gdy dziś obciąża je podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta