Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcę wrócić na Syberię

12 października 2002 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z BISKUPEM JERZYM MAZUREM

Chcę wrócić na Syberię

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Biskup Jerzy Mazur ma 49 lat. Od 1979 r. kapłan Zgromadzenia Słowa Bożego (werbista). Ukończył misjologię na "Gregorianum" w Rzymie. Przez trzy lata był misjonarzem w Ghanie. Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Od 1992 r. pracował na Białorusi, przy parafii w Baranowiczach utworzył m.in. wydawnictwo katolickie, dom pomocy charytatywnej, kolegium katechetyczne, pracownię projektów architektury sakralnej. Od 1998 r. w Rosji - pierwszy biskup katolicki konsekrowany na Syberii (w Nowosybirsku) i dla Syberii. 19 kwietnia br. został zatrzymany na lotnisku w Moskwie i bez podania przyczyn wydalony z Rosji.

Czy ksiądz biskup wie, dlaczego nie został wpuszczony do Rosji?

BISKUP JERZY MAZUR: Nie. Z początku myślałem, że to jakieś nieporozumienie, że prezydent Władimir Putin o niczym nie wiedział i zechce to odwrócić. Ogłoszono jedynie bardzo ogólne "poważne zastrzeżenia" co do mojej "działalności". A już prawie pół roku jestem poza swoją diecezją. Sprawy tak się potoczyły, że ojczyzna stała się miejscem mej zsyłki, mojego wygnania. Kiedyś deportowano na Syberię. Teraz nie wpuszczają. Kiedyś rodzice modlili się, żeby syn powrócił z Syberii. A ja powiedziałem swojej mamie:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2747

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Wybory samorządowe 2002

Zamów abonament