Szyjemy, remontujemy, bo jesteśmy tańsi
Szyjemy, remontujemy, bo jesteśmy tańsi
Uszlachetnianie to szansa dla wielu polskich przedsiębiorstw. Szczególnie często przerobem zajmują się zakłady odzieżowe.
FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ
MEC. MARIUSZ JABCZYŃSKI, RADCA PRAWNY Z POZNANIA
Przepisy dotyczące zwrotu VAT importerom zajmującym się uszlachetnianiem są na tyle niejasne, że zmuszają ich do szukania dostępnych interpretacji. Co gorsza, jeżeli zastosują się do opinii niezgodnej z poglądami organów skarbowych, narażają się na spory, a nawet sankcje finansowe. To zaś może uczynić operację gospodarczą nieopłacalną i przez to nieatrakcyjną dla zagranicznego zleceniodawcy. Stąd już tylko krok to tego, by zrezygnował on ze współpracy z polskimi firmami, a zlecenia zaczął dawać przedsiębiorcom z innych państw. Wyjściem z sytuacji jest zapisanie przez ministra finansów w rozporządzeniu, że zwrot na podstawie tego aktu przysługuje tylko w dwóch wypadkach: gdy importer nie ma prawa do pomniejszenia VAT należnego, w tym do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, oraz gdy polski przedsiębiorca wywozi przerobione towary, a wydatki na zakup materiałów zużytych do uszlachetnienia nie są dla niego kosztami uzyskania przychodu.
Przerób uszlachetniający to coraz bardziej popularna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta