Dobre praktyki w praktyce
Dobre praktyki w praktyce
Powoływanie rewidentów ds. szczególnych miało uchronić drobnych akcjonariuszy przed działaniami większościowych udziałowców w spółkach publicznych. Dotychczas próbowano powołać rewidentów w pięciu spółkach. Najczęściej kończyło się to fiaskiem, a akcjonariusze większościowi wybierali własnego rewidenta.
Zgodnie z art. 158 b. ustawy o publicznym obrocie rewidenta do spraw szczególnych można powołać decyzją walnego zgromadzenia na wniosek akcjonariusza lub akcjonariuszy posiadających co najmniej 5 proc. głosów na WZA. Zadaniem rewidenta, którym może zostać każdy biegły rewident, jest m.in. niezależne badanie dokumentów finansowych.
Przegląd dotychczasowych działań rewidentów w polskich spółkach giełdowych prowadzi do pesymistycznych wniosków. Po pierwsze, okazuje się, że rewidenta powołać jest bardzo trudno. Jeżeli już to się uda, nie jest to z reguły ten rewident, którego chcieli pierwotni wnioskodawcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta