Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre praktyki w praktyce

12 października 2002 | Ekonomia | GB

Rynek kapitałowy Instytucja rewidenta do spraw szczególnych nie przyjmuje się

Dobre praktyki w praktyce

Powoływanie rewidentów ds. szczególnych miało uchronić drobnych akcjonariuszy przed działaniami większościowych udziałowców w spółkach publicznych. Dotychczas próbowano powołać rewidentów w pięciu spółkach. Najczęściej kończyło się to fiaskiem, a akcjonariusze większościowi wybierali własnego rewidenta.

Zgodnie z art. 158 b. ustawy o publicznym obrocie rewidenta do spraw szczególnych można powołać decyzją walnego zgromadzenia na wniosek akcjonariusza lub akcjonariuszy posiadających co najmniej 5 proc. głosów na WZA. Zadaniem rewidenta, którym może zostać każdy biegły rewident, jest m.in. niezależne badanie dokumentów finansowych.

Przegląd dotychczasowych działań rewidentów w polskich spółkach giełdowych prowadzi do pesymistycznych wniosków. Po pierwsze, okazuje się, że rewidenta powołać jest bardzo trudno. Jeżeli już to się uda, nie jest to z reguły ten rewident, którego chcieli pierwotni wnioskodawcy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2747

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Wybory samorządowe 2002

Zamów abonament