Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcje: nieszczęścia chodzą stadami

21 stycznia 1995 | Ekonomia | ZK

Akcje: nieszczęścia chodzą stadami

Po światowych giełdach nieszczęścia spacerowały już w ubiegłym tygodniu całymi stadami. Notowania akcji systematycznie spadały, a obroty rosły proporcjonalnie do niepokoju inwestorów.

Do kryzysu meksykańskiego dołożyło się w połowie tygodnia tragiczne trzęsienie ziemi w Japonii, a do słabnącego dolara --cały pakiet niepomyślnej dla giełd statystyki amerykańskiej. Kolejna porcja danych o dobrej kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych przekreśliła całkowicie nadzieje rozbudzone w ubiegły piątek raportem o głębokim spadku sprzedaży detalicznej. Po obu stronach Atlantyku odnowiła obawy przed bliskim podwyższeniem przez FED stóp procentowych w USA, zarówno w celu schłodzenia gospodarki i zapobieżenia wzrostowi inflacji, jak i wzmocnienia dolara mocno osłabionego meksykańskim kryzysem.

W efekcie wskaźniki cen akcji na głównych giełdach światowych straciły od kilku do kilkuset punktów. Japoński wskaźnik Nikkei spadł w piątek poniżej psychologicznej granicy 19 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament