Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna Kosińskiego

21 stycznia 1995 | Plus Minus | KM

"The New Yorker" weryfikuje "Czarnego ptasiora"

Wojna Kosińskiego

Krzysztof Masłoń

10 października ub. roku "The New Yorker" opublikował obszerny artykuł "Wojna Kosińskiego", napisany przez Jamesa Parka Sloana po pobycie w Polsce, dokąd przywiodła go fama o burzy, jaką wywołała u nas książka Joanny Siedleckiej o dzieciństwie autora "Malowanego ptaka". Sloan przyjechał do naszego kraju, żeby zweryfikować rewelacje, zawarte w "Czarnym ptasiorze" i dojść istoty nie wygasłego jeszcze sporu o prawdę i fikcję, o autentyzm twórczości Jerzego Kosińskiego.

"Kiedy w roku 1982 Geoffrey Stokes i Eliot Fremont-Smith, w artykule w "Village Voice", oskarżyli Kosińskiego o skorzystanie z przekraczającej wszelkie granice pomocy edytorskiej przy tworzeniu swych powieści i o podawanie rozbieżnych wersji dotyczących jego wyjazdu z Polski, stało się to dla świata literackiego czymś w rodzaju trzęsienia ziemi" -- przypomina Sloan. Drugie trzęsienie ziemi nawiedziło Polskę po edycji "Czarnego ptasiora" Joanny Siedleckiej. Czy aż takim szokiem było dla naszego środowiska literackiego odkrycie Siedleckiej, że Kosiński sfałszował swoje przeżycia wojenne, stanowiące kanwę "Malowanego ptaka"?

Poszukiwanie klucza

Agnieszka Osiecka posłużyła się anegdotą:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament